Mus minutoides

Mus minutoides

Myš africká

Mus minutoides - Myš africká

V literatuře a hlavně v inzerátech se s ní můžete setkat i pod názvy myš africká nebo minimyš africká. Také odborné názvosloví není zcela jednotné a někdy bývají jako synonyma uváděny názvy Mus kasaicus (Cabrera, 1924) a Mus musculoides Temminck, 1853, pod kterými však někdy bývají uváděny odlišné druhy, jindy bývá řazena do podrodu Leggada, který bývá také považován za samostatný rod. V cizojazyčných publikacích ji naleznete pod jmény: anglicky – African Pygmy Mouse, německy – Afrikanische Zwergmaus, Knirpsmaus, francouzsky – souris naine d’Afrique,  holandsky – afrikaanse dwergmuis, maďarsky – afrikai törpeegér, norsky – afrikansk pygmemus.

Tento druh poprvé popsal Karl Linné v roce 1758.

Jsou to velice klidní hadi se soumračnou a noční aktivitou.

Tito hadi jsou štíhlí, olivově zbarvení, s jasně oražovým dorzálním pruhem. Mláďata jsou pestřeji zbarvená (viz foto). Nedospělí hadi mají výrazný oranžově-hnědý pruh po celé délce jejich zad, na olivově-zelené podkladové barvě. Postupem času, jak stárnou, podkladová barva tmavne. L. aurora dosahuje 45-60 cm, maximální zaznamenanná délka byla 90cm. Samice těchto hadů dorůstají větší délky než samci.

Rozšíření

Myška africká obývá subsaharskou Afriku, těžiště jejího výskytu je v Mozambiku, Jihoafrické republice, Svazijsku, Lesothu a Botswaně, ale hranice jejího areálu jsou dosti nejasné, protože do podrodu Leggada bývá řazeno až deset druhů značně podobných myší, jejichž systematická hodnota bývá různými autory hodnocena značně rozdílně. Proto také není zcela jasné, zda výše uvedená „modrá“ forma myšek je barevnou mutací, nebo spíše geografickou rasou či blízce příbuzným druhem. Zvířata importovaná do Evropy pocházejí převážně ze Svazijska.

© 2024 Zasklem.net - všechna práva vyhrazena
Zásady zpracování osobních údajů | Webdesign: WP4you.cz