Chrysemys picta picta

Chrysemys picta picta

Želva ozdobná východní

Chrysemys picta belli - Želva pestrá

Stručný přehled

Želva skvrnitá, jediný druh rodu Clemmys, je malá, polovodní želva, která v dospělosti dosahuje délky krunýře 8–12 cm. Jejich široká, hladká, nízká tmavě zbarvená horní skořápka neboli krunýř se pohybuje v přesné barvě od černé po modročernou s množstvím drobných žlutých kulatých skvrn.

  • Vyšší klasifikace: Clemmys
  • Kategorie: Druh
  • Stav ohrožení: Ohrožení (Klesající) Encyclopedia of Life
  • Vědecký název: Clemmys guttata
  • Výskyt: severní amerika
  • Biotop: mělká vodní stanoviště

Nadpis h2

Nadpis h3

Proč Želvu Tečkovanou ?

Proč chovat želvu tečkovanou (Clemmys Guttata)? Už od střední školy jsem si přál mít doma želvu tečkovanou. Studiem literatury o želvách jsem dospěl k závěru, že právě želva tečkovaná je ideálním chovancem. Podle mého názoru tento malý druh želvy splňuje všechny nároky, aby se stal téměř ideálním druhem k chovu v domácích podmínkách.

Clemmys Guttata

  1. Délka dospělých zvířat a velikost terária:
    Želva tečkovaná dorůstá jen kolem 10centimetrů, takže i pro dospělé exempláře postačuje menší akvaterárium. Každý chovatel jakéhokoliv zvířete by si měl nejdříve uvědomit velikost dospělých zvířat a zamyslet se nad jejich prostorovými nároky. Ještě před pořízením zvířete je potřeba se zamyslet, jestli uspokojíte potřeby na prostor i odrostlejších zvířat. Není těžké zakoupit na burze nebo v akvaristické prodejně mládě želvičky o velikosti pětikoruny. Z malinkaté želvičky, která se vám zpočátku vejde do 30 litrového akvária může v případě některých druhů velmi brzy vyrůst zvíře, pro které nebude ideální ani terárium 10x větší (například želvy rodu Trachemys, Graptemys, Apolone atd) !!! Ani terárium 100x50x50cm neuspokojí potřeby na prostor uvedených druhů. Pokud ale do stejného terária umístíme deseticentimetrovou želvu tečkovanou, nabídnete ji královský prostor pro všechny její životní projevy jako je plavání, vyhřívání, kladení vajec atd..
  2. Brodivý druh želvy mírného pásma :
    Želva tečkovaná, akčoliv je vodní druh želvy, a ve vodě se zdržuje často a ráda, není moc dobrý plavec. I když tráví ve vodě většinu času, její klenutý krunýř ji neumožňuje dobré plavání. Želva tečkovaná by měla mít jen tolik vody, aby se mohla ze dna pohodlně nadechnout. Na rozdíl od chovu suchozemských želv, spatřuji v chovu vodních želv výhodu, protože voda váže pachy. Jestliže je voda dobře filtrovaná a měněná, váže všechny pachy exkrementů i nesežraného krmení. Další výhodou je, že tento druh žije v mírném klimatickém pásmu a k chovu postačuje voda pokojové teploty. Nejen že není potřebný ohřev akvarijním topítkem, ale chladnější voda také zpomaluje hnilobné procesy v nádrži. Jak dosáhnout čisté vody i v mělké nádrži najdete v kapitole „terárium“.
  3. Želva tečkovaná netrhá potravu :
    Některé druhy vodních želv (např.rod Trachemys) při krmení trhají potravu ve vodě na kusy. Voda v akvateráriu se tak rychleji kazí a nesežrané kousky potravy (většinou masité) ve vodě hnijí. Voda se zakaluje a dříve začne páchnout. Častější výměna vody je tak nevyhnutelná. Želva tečkovaná netrhá potravu při krmení. Pokud není překrmována a je krmena úměrnými kusy potravy, žere celá sousta a potravu netrhá. Voda v nádrži tak zůstává déle čistá. Více v kapitole „potrava a krmení“Clemmys Guttata
  4. Atraktivní vzhled
    Kresba želvy tečkované je hodně variabilní. Lze ji obecně popsat jako černou želvu s bílými nebo žlutými skvrnami. Z vlastní zkušenosti vím, že každá želva je úplně jiná. Každý exemplář má jiný počet teček, jejich barvu i ohraničení. Pokud své chovance často pozorujete, velmi brzo se naučíte rozeznávat konkrétní jedince. Mláďata jsou, jakou většiny plazů, výrazněji zbarvená. Mají syté barvy a ostré barevné přechody. Dospělé želvy obvykle mají podobné zbarvení jako mláďata. Pokud želvičky dobře krmíte, jasné zbarvení jim zůstane i v dospělosti.
  5. Životní projevy želvy tečkované
    Tyto zvířata jsou velmi vitální, žravá a zvědavá. Šmejdí ve vodě, prohledávají dno a vyhlížejí něco k snědku. Rádi se vyhřívají na vyvýšeném místě v dosahu vody, kam v případě vyrušení prchají. Pokud je máte v místnosti, kde se často zdržujete, rychle si zvyknou na lidskou přítomnost. Všechny moje želvy ochotně přijímají potravu z ruky a člověka se nebojí. Když strčím ruku do terária, naskáčou do vody, plavou mi naproti a vyhlížejí co bude k snědku.
  6. Vzácnost druhu
    Získat do chovu želvu tečkovanou není v české republice snadné. Tato severoamerická želva je v USA chráněná a její dovoz je díky zákonům na ochranu tohoto druhu prakticky nemožný. Jediná možnost jak tuto želvu získat je zakoupením od soukromých chovatelů. V evropě je několik chovatelů, kteří nabízejí odchovy těchto želv k odprodeji. Bohužel díky málo početným snůškám a vzácnosti tohoto druhu je jejich cena celkem vysoká. Díky vzácnosti tohoto druhu by mělo být důvodem k jeho chovu jejich množení za účelem zachování druhu a rozšíření chovatelské základny.

Želva tečkovaná byla a je pro mě ideální vodní želvou pro chov v domácích podmínkách. Svůj dávný sen jsem si splnil před pár léty, kdy jsem sehnal několik dospělých exemplářů původem z německa.

Bez ohledu na jejich vzácnost a vyšší cenu, jsou tyto želvy ideální chovanci akvaterárií a i po letech chovu mi dělají radost svými životními projevy a líbivým vzhledem.

Popis Clemmys Guttata

Želva tečkovaná je malý, semi-akvatický druh želvy s hladkým a nízkým karapaxem tmavé barvy.
Clemmys Guttata
Jak už samotné rodové jméno napovídá, krunýř je zdoben variabilním počtem teček žluté až oranžové barvy. Tečkování je patrné také na hlavě, krku i končetinách. Želvy tečkované mají výrazně vzorovaný krunýř. Obecně vylíhlá mláďata mají jednu tečku na štítek. S růstem teček přibývá. Rozložení a počet teček je velmi variabilní. Někteří jedinci mají teček více, někteří méně.

Samec a samice mohou být rozlišeny podle tvaru plastronu, stejně tak jako barvou jejich očí a brady. Samci mají konkávní plastron a hnědé oči a bradu. Samice mají plochý, nebo vypouklý plastron a oranžové oči. Pohlaví lze také rozlišit polohou kolaky. Samci mají ústí kloaky dále od kořene ocasu, zatímco samice mají kloaku blíže k plastronu.

Želva tečkovaná je malý druh, který v dospělosti dosahuje kolem 12cm. Samci jsou drobnější.

Název galerie

© 2024 Zasklem.net - všechna práva vyhrazena
Zásady zpracování osobních údajů | Webdesign: WP4you.cz