Thamnophis sirtalis tetrataenia – Užovka sanfranciská

Proč (ne)chovat užovku proužkovanou sanfranciskou (T.s.tetrataenia) ?

Užovka rodu Thamnophis sirtalis tetrataenia je tzv. vodní užovka. Hned ze začátku musím podotknout, že to není zvíře pro každého. Při chovu těchto krásných hadů musíme překonat několik problému a také akceptovat stravovací nároky těchto hadů.

T.s.tetrataenia
 1. Potrava
  Jako hlavní složka potravy těchto hadů jsou ryby. Jelikož je rybí maso lehce stravitelné, hadům rychleji vyhládne (v porovnání s hady kteří požírají myši) a je třeba je častěji krmit. Díky častému krmení a rychlejšímu metabolismu hadů je také třeba počítat s častějším vyprazdňováním těchto zvířat. Chovnou nádrž je tak nutné pravidelně čistit. S krmením rybím masem je třeba řešit také problém s přísunem (nejlépe živých) ryb.Lze krmit i mraženým masem. Oboje má svoje výhody a nevýhody. Více o krmení v kapitole „Potrava a krmení“ a „tipy“
 2. Mrštnost
  Ttito hadi jsou neobyčejně mrštní. Těžko říct, jestli je to výhoda nebo nevýhoda. Při jakékoliv manipulaci je potřeba být neustále ve střehu. Hadi jsou rychlí a mrštní. Had je schopný při vyrušení „seskočit“ z větve na dno terária i hodně rychle vyrazit naproti otevřeným dvířkám terária. Hadi jsou velmi pružní a ohební. Při manipulaci s nimi je třeba dávat pozor na jejich snahy o úprk. I když trávím se zvířaty hodně času, dodnes jsou všichni hadi v mém chovu hodně plaší. Terárium musí být upraveno pro chov těchto hadů. Zejména mláďata mají rozměry opuchlé nitě a protáhnou se i skulinkou mezi šoupačkami. Je nezbytné vlepení přídavných plátků skla mezi šoupačky – viz. Kapitola „terárium“.
 3. Obranné reakce
  Tento druh hada, když se cití ohroženi, vylučuje páchnoucí tekutinu a v některých případech předstírá mrtvého. Had se položí břichem nahoru a předstírá mrtvého. S tímto jevem jsem se ještě ve svém chovu nesetkal. Moji první dva hadi z českého chovu nedělali vůbec nic. Původní chovatel s nimi často manipuloval. Byli zvyklí na lidskou ruku a na manipulaci. Když jsem je vzal do ruky, necítili se ohroženi. Pravý opak mě předvedli 3 exepláře, které jsem zakoupil od holandského chovatele. Hned při prvním kontaktu s hadem mi ruka začala nevábně vonět. Napoprvé nepříjemný zápach. Had vypustí páchnoucí tekutinu a snaží se uprchnout. Svíjením se a mrskáním se snaží vysmeknout z jemného sevření mých prstů. Páchnoucí tekutinu je potřeba co nejdříve omýt vodou s mýdlem. Po několika týdnech tyto obranné reakce vymizely. Ve chvíli, kdy si zvířata zvyknou na manipulaci a nebudou se cítit ohroženi, přestanou vypuzovat páchnoucí tekutinu.
 4. Krmení
  T.s. Tetrataenia chovám ve skupině. Běžně lze chovat více hadů pohromadě. Hadi jsou družní. Je snadné spatřit jak se vyhřívá několik hadů smotaných do jednoho klubka na kameni pod žárovkou. Při krmení je však třeba dávat pozor. Jak hadi ucítí a uvidí rybu, jsou nepříčetní a kousavý. Pokud jeden had uloví rybu a začne ji polykat, další had v teráriu se zakousne do stejné ryby, kterou ulovil první had. V horším případě se zakousne do hlavy prvního hada v doměnce, že se zakousl do ryby. V extrémním případě se jeden můj zakalený had před svlékáním, ve chvíli kdy ucítil pach ryby, zakousl do ocásku svého kolegy a začal jej požírat ! Šlo sice o jeden nahodilý případ, ale krve by se ve mně nedořezal. Jen rychlým zásahem jsem zachránil hada před sežráním. Při krmení pozor, hlídat, podávat hadům ryby pinzetou, aby měl každy něco v tlamě (co tam patří :) ), anebo krmit odděleně.

Běžně se na internetu o těchto nedostatcích t.sirtalis spp. nedočtete. Chovatelé ve snaze prodat svoje odchovy publikují jen superlativy. Myslím si, že je seriozní objektivně informovat veřejnost. Pokud se už někdo rozhodne chovat tyto hezké hady, měl by vědět vše a měl by být připraven na všechny eventuality při chovu. T. s. Tetrataenia to nejsou jen nepříjemnosti. Naopak. Zde je stručný výčet proč si právě pořídit tohoto krásného hada.

 1. Malý vzrůst
  Tento druh dorůstá jen cca 80 cm (samci) až 120cm (samice). Jako všechny poddruhy T. Sirtalis je navíc velmi štíhlý. Svojí velikostí je tak ideálním chovancem v zajetí.
 2. Atraktivný vzhled
  Tento nádherný druh hada má naprosto unikátní zbarvení. Má světlé břišní šupiny, červenou hlavu. Po celé délce hada je podélně pruhovaná kresba. V kresbě se prolínají bílý hřbetní pruh, který přechází do černého pruhu, následuje červený, černý, který přechází do jemného lemu červených šupin. Mezi tímto lemem a světlými břišním šupinami je řada bílých a černých šupin. Had působí celkově velmi hezky a zejména krátce po svlékání vypadá opravdu úžasně. Se shozením svlečky se odhalí nádherné pestré barvy.
 3. Živorodost
  Had je vejcoživorodý - rodí živá mláďata. Za splnění několika podmínek můžet počítat s přírustkem. Podle stáří a kondice samice můžete počítat s 10 až 40mláďaty. Obvykle starší samice mají více mladých.
 4. Extrémní vzácnost
  Tento poddruh je ohrožený vyhubením. Je označován za tzv endemitní poddruh – vyskytující se na omezeném území. Ve volné přírodě se vyskytuje už jen na několika loukách v okolí San Francisca. Jelikož se jedná o soukromé pozemky, jen obtížně se zjišťuje skutečný počet populace. Podle posledních odhadů je ve volné přírodě již jen kolem 2000 jedinců. V USA je přísně chráněný a několik zoologických zahrad v USA zahájilo záchranný program na záchování tohoto druhu. Do evropy bylo importováno několik těchto hadů za účelem dodání nového genetického materiálu do evropských chovů. Tyto zoologické zahrady se snaží a rozmnožení tohoto hada v zajetí a jeho zpětnou reintrodikaci (znovunavrácení) do volné přírody. Bohužel přirozené prostředí je nenávratně ničeno a je potřeba uchovávat tento druh v chovech v zajetí v co největším počtu. Osobně nesouhlasím s genetickou suplementací poddruhu (křížení s poddruhy a dále následné křížení jen geneticky dominantních jedinců) pro zachování druhu. Je třeba uchovat tento druh ve své genetické čistotě i pro další generace. A toho lze dosáhnout jen vzájemnou komunikací chovatelů a křížením pokudmožno nepříbuzných jedinců vrámci chovatelské komunity.

Klady zjevně převyšují protiklady pro chov těchto hadů. V následujících kapitolách se vám pokusím předat informace o chovu těchto hadů i druhu jako takovém.